Rozhovor: Mediálny tiger Martin Jakubec nielen o komerčných televíziách

Profil – PhDr. Martin Jakubec Mediálny poradca, žurnalista, producent, hudobník 28 ročný Martin Jakubec, ktorý dnes určuje aj tvorbu koncepcií a reklamno mediálnych stratégií pre domáce a zahraničné spoločnosti. Je univerzálnym mediálnym hráčom so širokým portfóliom mediálnych aktivít. Má radikálne názory a postoje k médiám na Slovensku. Podľa jeho slov zlyhalo slovenské mediálne prostredie a poslanie verejnoprávnej STV čo je varovným signálom a fenoménom v Európe. Je nominovaný v Ankete Osobnosť PROBIZNIS.EU v kategórii média a šoubiznis. Patrí k najproduktívnejším stredno – prúdovým umelcom na Slovensku, ročne vydá 3 CD nosiče, moderuje akcie, spieva a nepovažuje sa za celebritu lebo to slovo neznáša! Podľa jeho slov je slovenský divák znechutený zo všetkého!
 
Ako si sa dostal k médiám?
K médiám ma to vždy ťahalo nie len z pozície manažérskej alebo aj výkonnej umeleckej. Som dosť komunikatívny a zručný. Treba disponovať prirodzenými schopnosťami aby si vedel osloviť publikum a zároveň byť profesionál bez trémy. To nie len na pódiu ale aj v mediálnom biznise. Treba v sebe pestovať zrelú húževnatosť a agílnosť aby ste dosahovali ciele a výsledky po ktorých túžite. Venujem sa médiám v dvoch polohách ako som povedal z pozície manažérskej vlastním televíznu a produkčnú spoločnosť MAJA PRODUCTION, pracujem aj ako žurnalista SSN (Slovenský syndikát novinárov), mediálny poradca pre významné firmy a politické strany v čase volieb. Tvorím a zostavujem koncepcie a mediálne stratégie ako sa zviditeľňovať a zameriavam sa na PR management firmám. Popri tom som aj vydavateľom vo svojom vydavateľstve Slovak Records a zastupujem spevákov a umelcov rôznych žánrov ale primárne program Repete a slovenskú ľudovú hudbu ako aj dychovky. Druhá oblasť je výkonná, je skôr ako hobby, kedy aj sám účinkujem ako umelec, zúčastňujem sa projektov pre TV a robím aj produkciu a réžiu projektov. teda keď sa nájde čas idem si zaspievať, milujem pocit keď so mnou spieva celá sála. Média aj popri štúdiu na VŠ ma veľmi vždy fascinovali, ich sila, spôsob ako dokážu manipulovať s verejnosťou. Momentálne som zahájil ďalšie doktorandské štúdium na Bratislavskej vysokej škole práva na fakulte médií, expert komunikácie kde aj začínam učiť od jesene na čo sa teším.
 
Si spevák stredného prúdu, znovu oživovateľom REPETE, ako si sa dostal k tejto show? Myslíš, že ľuďom chýbala a poznal si sa s I. Krajíčkom?
Repete je žáner ktorý oslovuje dodnes milovníkov hudby hlavne strednú a staršiu generáciu,. čo je veľmi konzervatívna väčšinová skupina divákov a poslucháčov. Veď vyrastali sme na nej my aj naši rodičia a starý rodičia. šlágre sú klenotom Slovákov, veď si len spomente na majstra F. K. Veselého, majstra G. Dusíka. Veď oni zanechali hodnoty ktoré sa už nikdy nezopakujú. Prečo by som to teda mal nechať zaprášiť a nechať nepovšimnutým. Nikto neprejavil po Krajíčkovi záujem o rozvoj tohto žánru. Veľa ľudí ma nahováralo z biznisu urob to! Baví ťa to, ty tým žiješ! Každý o mne vie že mám veľmi silný vzťah k tomuto žánru a produkujem ho momentálne v najväčšom objeme na Slovensku z pomedzi spevákov samotných a vydavateľov. Ročne vydávam 3 CD-čka do distribučnej siete, predávajú sa ako horúce rožky a moji zrelší kolegovia sa združujú so mnou na spoločných projektoch. Krajíček zomrel a nastalo 15 rokov ticho. Dnes mám ako jediný ochrannú značku na REPETE a pokračujem v šírení posolstva Krajíčka aj keď v inom šata a štýle. Ľudia to oceňujú veľmi pozitívne čo ma ako tvorcu a umelca veľmi hreje pri srdci, že to celé malo zmysel.
 
Venuješ sa aj biznisu aj médiám, si moderátor v TV, čo ešte zahŕňa tvoje portfólio?
Moderovanie pre televízie je skôr ohraničené, zatiaľ sa sústreďujem na akcie firemné eventy, zábavu ako takú. Sám som veľmi zábavný človek a veselý, kto ma pozná, no v biznise sa hovorí že treba byť seriózny. neplatí to ale všade, veď aj najvyšší ústavný činiteľ pre ktorých som moderoval, hrával a spieval sa natoľko odviazali že tancovali na stoloch bosí 🙂 Moderovanie milujem, istým spôsobom som exhibicionista pretože rád komunikujem s kamerou. Ale to človek musí mať vrodené. Pretože aj niektorí moderátori v komerčnej sfére sú vystriachaní pred obrazovkou alebo na talentových skúškach či prijímacom pohovore v tv. Treba byť taký aký človek je prirodzený. Ja sa na nič nehrám, ľudia ma poznajú ako veľmi veselého a taký´vždy budem. Keď treba byť vážny som. Ale zasa to nepreháňam. Dostal som príležitosti od menších komerčných televízií pracovať pre ne, tak som to využil. Zrejme videli moje spôsoby komunikácie, výrečnosti a prejavu. Veľké komercie mi priestor nedali, ani ma neoslovili, takže je mi dobre tam kde som a mám voľnosť v povolaní.  Pracujem aj vo svojej Klinike pre seniorov.
 
Ako si sa dostal k práci v TV? Cítiš sa ako celebrita?
Spomínal som že cez prácu na biznis pozícii ľudia v médiách ma poznajú aj ako producenta zábavy a projektov, poznali moje vedľajšie aktivity ako moderátora takže ponuka došla. Slovo celebrita neznášam! Necítim sa ako celebrita, maximálne troška známejší alebo videný z telky. Stále je veľa tých čo moje aktivity nepoznajú takže musia ma spoznávať a vyhľadávať informácie dostupné o mne. Možno v 50tke prehlásia o mne že ste slávny! (smiech) to bude lepšie spojenie.
 
Čo si myslíš o Superstar a iných rychlokvasených osobnostiach? Je aj to rýchlo-kvasenie príčinou toho, že sa samotné nedokážu presadiť a divák či poslucháč stále uprednostňuje kvalitu pred show?
Supestar je odvar. Táto forma relácii je znevažujúca talent niektorých zúčastnených. Zahráva si s osudom a psychikou mladistvých ktorý verili že dokážu sa presadiť. Tieto nádeje im niekto dokáže ukradnúť. Prečo? zato že spievajú lepšie ako oni? myslím že porota za posledné roky v tej súťaži bola absolútne nevhodná, arogantná, povýšenecká a ako režisér by som ich nikdy neobsadil. Veď Habera si myslel že je boh hudobníkov! Pritom dnes môže byť maximálne poslucháčom týchto ľudí. Bola to hanba že dnes televízie neponúknu iný typ projektov kde spoja národ a generácie. Nie rozdeľovať a dehonestovať. ale to je skôr o mediálnej kultúre a psychológii médií.
 
Myslíš si že slovenský divák/poslucháč je vzdelaný a vie si vybrať?
Diváci tvoria dve skupiny. Tí čo sú mladí a im je všetko jedno a majú vyhradený názor a tí konzervatívni, čo im nie je jedno nič a túžia po zmene v mediálnom vysielacom prostredí. Posledné obdobie sme dnes oblbovaní všetkým navôkol najnovšie Markíza ponúka dekadentnú reláciu FARMA čo je podľa mňa absolútny odpad burina tejto spoločnosti. Môžem prezradiť že aj za ponúknutých 16tis € kompenzácie za moje straty z koncertov som neprijal ponuku účinkovať za celebrity v tomto projekte. Bolo to pod moju úroveň. A keď to dnes vidím je mi úplne zle. Divák je už znechutený pretože Markíza nevie čo ponúknuť,. STV absolútne stratila svoje poslanie verejnoprávnosti – služby občanovi, a JOJka ako tak sa snaží ako jediná budovať imidž a silu vysielaných programov a seriálov. Jedného dňa ľudia vypnú televíziu alebo radšej si prepnú kanál na svoju vlastnú regionálnu stanicu vo svojom meste. Aj toho sa dočkajú veľké komercie.
 
Nedávno som čítal o nástupe novej TV na mediálny trh, myslíš si že dokáže zamiešať karty?
Zatiaľ som nepočul o koho má ísť, nechám sa prekvapiť.
 
Ďakujem za rozhovor
 

Hlasovať v ankete Osobnosť probiznis 2011 kategória MÉDIA môžete tu