5 najdrahších reklamných spotov v histórii

Je reklama dôležitá? Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, koľko finančných prostriedkov investujú svetové spoločnosti do reklamy? Možno budete prekvapení, keď zistíte, že výroba spotov stojí takmer toľko, čo natočenie celovečerného filmu v Hollywoode. Mnohé spoločnosti s honbou za ziskom a prestížou, zaplatia za televízne reklamy milióny eur či dolárov.

Samotná výroba spotu v praxi, stojí asi toľko, čo jeho odvysielanie v televízii. Sumu, ktorú sú spoločnosti ochotné zaplatiť za pár sekundové video, je pre  priam neuveriteľná. Tvorcovia podstatnú časť rozpočtu zaplatia známej osobnosti, ostatnú časť tvoria nákladné potrebná na zostavenie veľkolepých scén, zabezpečenie veľkého počtu komparzistov či špeciálne efekty, ktoré môžu byť v reklame použité. Zvyšok zhltne samotná výroba, plat režiséra, členov produkčných a postproduknčých tímov.

5. Najlacnejšou z pätice najdrahších reklamných spotov v histórii, je video z roku 2002 na svetoznámy nápoj Pepsi. Ide o historický prvú odvysielanú 90 sekundovú reklamu. Zahviezdila si v nej speváčka Britney Spears.

Suma: $ 8,1 mil.

 

 4. V roku 2011 si Chrysler nechal natočiť reklamu na model 200, v ktorom účinkoval americký raper Eminem. Spot sa odohráva v Detroite, ktorý je považovaný za Mekku americkej automobilovej produkcie.

Suma: $ 12 mil.

3. Britská poisťovacia spoločnosť Aviva, ktorá je šiestou najväčšou poisťovacou spoločnosťou na svete a pôsobí na trhoch v Ázii, Európe a Severnej Amerike, vo Veľkej Británií je jednotkou v dôchodkovom poistení, uviedla tento spot v roku 2008.

Cena: $ 13,4 mil.

2. Originálny darček za 16 miliónov USD z príležitosti osemdesiateho výročie svojej marketingovej histórie daroval zákazníkom a predovšetkým sebe svetový producent piva Guinness. Druhý najdrahší reklamný spot v histórii je zmesou scén padajúceho domina, na ktorého konci je „pinta piva“. Tvorcovia pri jeho výrobe použili celkovo až 6000 rôznych predmetov (chladničky, autá, knihy, plechovice od farby…)

Suma: $ 18 mil.

1. Dvojminútová reklama na legendárny parfum Chanel no. 5, režírovaná Bazom Lurhrmannom pripomína skôr scénu z dobrého romantického filmu. Jeho hlavná protagonistka, Nicole Kidman si za túto úlohu nechala poriadne zaplatiť – suma 3,7 mil. USD dokazuje, že sa môže spokojne nazývať svetovou celebritou.

Suma: $ 33 mil.

Mýtus o najdrahšej reklame.

Jeden z mýtov o najdrahšej reklame vytvorili užívatelia na video portáli youtube.com. Podľa ich názoru je možné za najdrahšiu reklamu považovať spot na Hondu Accord za 6,2 milióna USD. Ten síce patrí medzi tie najoriginálnejšie, ale určite nie je najdrahší. V celkovom rebríčku by mu patrilo až 6. miesto.