Pri nákupe pištolí pre MV SR rozhodujú milimetre

8.8.2013 spravodajska televízia TA3 odvysielala informáciu, že rezort vnútra plánuje nakúpiť 9 mm pištole pre špeciálne policajné jednotky. Zákazka bola pridelená firme, ktorá je výhradným dovozcom rakúskych zbraní GLOCK na Slovensko. Ministerstvo paradoxne odmietlo ponuku slovenskej firmy GRAND POWER, a to pre údajné technické nedostatky ich výrobku.

Podľa slov hovorkyne MV SR pplk. Mgr. Silvie Keratovej „ministerstvo plánuje nakúpiť 60 kusov pištolí (9 mm) od spoločnosti ERIK JV s.r.o. a to za cenu 409 € za kus. Išlo o takzvanú jednoduchú zákazku s výzvou na predloženie ponuky, teda prieskum trhu. Uspela najlacnejšia ponuka uchádzača, ktorý splnil všetky požiadavky verejného obstarávateľa. Ministerstvo vnútra pokladá priebeh súťaže za úplne korektný. Keďže išlo o nákup vojenského materiálu,  podľa zákona sme obstarávanie ani nemuseli zverejniť a priamo osloviť niekoľkých dodávateľov. Obstarávanie sme zverejnili, pretože sme chceli obstarať zbrane čo najvýhodnejšie,  aby sa mohli prihlásiť všetci dodávatelia, ktorých tovar spĺňa požiadavky verejného obstarávateľa.“ 

Podobný názor zdieľa aj samotný importér značky GLOCK: „Naša spoločnosť ERIK JV s.r.o. má výhradné zastúpenie produkcie firmy GLOCK G.m.b.H  pre ozbrojené sily a ozbrojené zbory Slovenskej republiky. Podľa mojich vedomostí bola na MV SR vybratá ponuka z najnižšou cenou, po splnení všetkých stanovených požiadaviek,“ povedal vo svojom stanovisku konateľ spoločnosti JUDr. Jozef Vránsky. Spoločnosť GLOCK je jedna z najznámejšich producentov pištolí na svete. „Na základe našej snahy o zvyšovanie kvality našich produktov a používaním najkvalitnejšich materiálov spolu so skusenosťami, ktoré sme nazbierali za celé pôsobnenie našej spoločnosti na trhu si myslime, že naše výrobky sú právom považované za jedny z najlepších na trhu. Naše tvrdenie dokazuje aj celosvetový záujem o naše výrobky, ktorý každým rokom stúpa,“ povedal pre PROBIZNIS.EU Lukas Durinak z GLOCK Ges.m.b.H.

K100Majiteľ spoločnosti GRAND POWER zo Slovenskej Lupče  však tvrdí, že nešlo o spravodlivý výber, pretože ministerstvo odmietlo ich ponuku kvôli údajným technickým nedostatkom. O vysokej kvalite svojich výrobkov pritom nepochybuje. „Podľa protokolov zo skúšok, ktoré uskutočnilo VTSÚ Záhorie, je zrejmé, že na 20 000 výstrelov z našej zbrane pripadajú len 4 nevyhodené nábojnice, čo je neporovnateľne menej ako u iných výrobcov,“ poznamenáva a pokračuje: „Obstarávateľ stanovil šírku zbrane na 33 mm. Naša pištoľ má záver široký 28mm, ale v mieste poistiek, keďže sú obojstranne, šírka je v tomto mieste 36 mm. Obojstranná poistka poskytuje taktickú výhodu, pretože takéto zbrane bez problémov obsluhujú aj ľaváci. V zákone o verejnom obstaravaní sa pritom píše, že nie je možné diskriminovať takýmto spôsobom, pokiaľ výrobok spĺňa učel na ktorý je určený,“ dodal Kuracina.

K prípadu sa vyjadril aj bývalý minister vnútra Daniel Lipšic (NOVA), ktorý na margo výberu dodávateľa bez riadnej súťaže poznamenal: „Nepoznám podrobnosti tohto prípadu. Vo všeobecnosti môžem povedať, že každému nákupu by mala predchádzať súťaž viacerých uchádzačov. Inak vzniká podozrenie, že išlo o vopred dohodnutý biznis.“