Martin Jakubec o dôležitosti komunikácie

Napriek tomu, že si umelec, dokázal by si sa uživiť aj ako mediálny poradca či manažér. Pritom je dôležité dobre zvládať komunikáciu. Aký význam zohráva v tvojom živote?

 Komunikácia bola a je veľmi dôležitá takmer pri výkone akéhokoľvek povolania. Navyše žijeme v spoločnosti s inými ľuďmi, takže bez komunikácie by sme nevedeli existovať. Úspešnosť mnohých je založená primárne na nej. Zoberme si takého motivačného speakera Roberta Kiyosakiho, ten vďaka svojim komunikačným schopnostiam a jednej napísanej knihe dokázal ovplyvniť milióny ľudí po celom svete. Veľmi dobrým príkladom je aj pán premiér Fico, ktorého médiá a odborníci právom korunovali za politika s najlepšími komunikačnými schopnosťami. Dôkaz pravdivosti tvrdenia, sú domnievam sa jeho vysoké preferenčné čísla v predvolebných prieskumoch. Ja sa tiež venujem komunikácii pomerne dlho a nemyslite si, že ako umelec som uzavretý do akejsi bubliny, ktorá ma izoluje od publika. Práve naopak ! Mojim priaznivcom sa snažím venovať veľa osobného času najmä pred a po koncertoch, kedy sa s nimi zhováram o mojej hudobnej tvorbe. Snažím sa reflektovať ich názor na moje pesničky, podľa čoho potom upravujem repertoár. Občas sa ma niekto nezabudne spýtať, prečo som sa doposiaľ nestal politikom. Ja sa mu snažím odpovedať, že na takéto vážne rozhodnutie ešte nedozrel ten správny čas, aj napriek tomu, že som nad tým už uvažoval a s vrcholovými politikmi udržiavam dobré vzťahy.

Jakubec: "s vrcholovými politikmi udržiavam dobré vzťahy."

Jakubec: „s vrcholovými politikmi udržiavam dobré vzťahy.“

Sledujem, že si dosť aktívny na sociálnych sieťach, dokonca na Facebooku si pomerne často prepieraný. Vzniklo tam tiež niekoľko falošných profilov s tvojim menom a fotografiami. Nepohoršuje ťa to?

 Na Facebooku som v podstate od začiatku svojej kariéry. Každý, kto sa aspoň trochu venuje marketingu dávno pochopil, že táto sociálna sieť je fenoménom začiatku 21. storočia. Spôsobil podobnú revolúciu, ktorú možno prirovnať k objaveniu štiepnej jadrovej reakcie. Aj tá mala slúžiť výhradne na mierové účely. Zdá sa mi však, že ľudia sú občas až príliš „vynaliezaví“ a aj tú najužitočnejšiu vec, vedia v okamihu zmeniť na to najnebezpečnejšie monštrum. Predsa nepoznám človeka, ktorý by nevedel o dôsledkoch atómovej bomby. S facebookom je to podobné. Primárne má pomáhať pri udržiavaní komunikácie, napriek tomu existujú ľudia, ktorí si prostredníctvom neho vyvršujú svoje  zvrhlé chúťky. Považujú za potrebné niekoho osočiť, ohovoriť alebo ponížiť. Prečo to robia? Asi preto, aby sa o nich hovorilo. Zabúdajú však na fakt, že všetko ich konanie je anonymne a nikto sa o nich nikdy nedozvie. Osobne ma už ale nezaujímajú. Radšej ako im sa venujem svojim priaznivcom.

 A čo ľudia s ktorými spolupracuješ, dôveruješ im?

Ak by som im nedôveroval, nemohol by som sa na nich spoľahnúť a náš tím by nefungoval. Sme skvelí spolupracovníci. S Duškom Grúňom, Božankou a Zdenom Sychrom spolupracujem už dlho. Zvykli sme si na seba a jednoducho sa dopĺňame, aj keď sme taký vekový mix. Sú v ňom zastúpené takmer všetky vekové kategórie a to považujem za obrovskú výhodu, pretože starší majú veľa životných skúseností a mladší zasa veľa inovatívnych nápadov. Takto sa môžeme jeden od druhého vždy niečo nové naučiť. Okrem nich spolupracujem aj s ľudmi v našich občianských združeniach Slovensko Naše a Úrad pre národný rozvoj Slovenskej republiky. Našou hlavnou náplňou práce je podieľať sa na rozvoji tradičnej kultúry a tradíciách. Prichádzajú k nám aj rôzni folkloristi, etnológovia, či dokonca politilógovia, takže ľudí, ktorým je nutné dôverovať je v mojom živote pomerne dosť. Zároveň však musím konštatovať, že sa mi to aj úspešne darí a len málokedy sa v niekom naozaj sklamem.

 Ďakujeme za rozhovor !