Tibor Eliot Rostas: Ak s vami začínajú ľudia iba súhlasiť, asi niekde robíte chybu…

Filozof, umelec, bývalý rozhlasový moderátor rádia Viva a dnes predovšetkým vydavateľ vlastného časopisu Zem & Vek, prostredníctvom neho svojim čitateľom ponúka informácie, ktoré nie sú celkom v súlade so spoločenským štandardom. Kvôli tomu sa pravidelne dostáva do sporu s vydavateľmi denníkov a týždenníkov, ktorí ho otvorene odmietajú akceptovať. Napriek všetkým negatívam to v konečnom dôsledku Rostas vníma ako nespornú výhodu.

Kedy a ako ste prišli na to, že budete vydávať vlastný časopis?

Eliot RostasPribližne po roku od spustenia vysielania relácie Mlčanie, ktorú na vtedajšom celoplošnom rádiu Viva počúvalo denne 130 000 ľudí som sa rozhodol preniesť ťažisko zo svojej osoby a relácie do transformácie na širší okruh autorov. Na Slovensku si tento typ informácií dovtedy v médiách nikto nedovolil. Tu vôbec nejde o vyplnenie diery na trhu, ako sa náš úspech snaží vysvetliť druhá strana. Tu ide o monštruóznu dieru vo svedomí ľudí, ktorí vydávajú a píšu. Gniavi ich neprípustnosť zverejňovania nepohodlných informácií a súvislostí. Sú nepohodlné pre dozorné rady, ktoré sú často krát namočené v kontaktoch s biznisom, korupciou, zločinom, politikou a politikmi, ktorých naoko kritizujú. A samozrejme sú pod tlakom inzerentov, ktorých biznis je postavený na modeli, ktorý spochybňovať si môže dovoliť len ten, ktorý od ich peňazí z reklamy nie je závislý. A tento koncept sme ako prvý a jediný priniesli my. Náš kapitál je ľudská dôvera a viera v zásadnú zmenu.

Na Slovensku si tento typ informácií dovtedy v médiách nikto nedovolil.

Ako ho vníma majorita a kto je Vašim kľúčovým čitateľom?

Kto je majorita? Pod tendenčným článkom o dueli so Smatanom, ktorý priniesli ultrabulvárne Topky bola anketa, v ktorej sa tisíce ľudí vyjadrilo. Z nich v diskusii presvedčil Smatana 38% a Rostas 62%. Anketa je dnes zmazaná. Tie isté Topky priniesli aj článok, v ktorom sa Adela Banášová netají sympatiami k Zem&Vek a ostro kritizuje súčasné smerovanie spoločnosti a demokracie. Pod článkom bola opäť anketa, ktorej sa zúčastnilo okolo 25 000 respondentov. ( Prieskumy verejnej mienky sa robia na vzorke okolo 1000).  Z tohto množstva bolo až 91% na strane Adely. Na Hviezdoslavovom námestí sa konali protesty proti základniam NATO. Hneď vedľa zorganizovali protesty za NATO. Čo myslíte, kde bolo nepomerne viac ľudí? A pamätáte si na májové kladenie vencov na Slavíne? Na fiasko a hanbu, akú utŕžil Kiska a ovácie, aké zožal Lavrov? Kto je teda majorita? Ak by bolo referendum napríklad za vystúpenie z NATO, veľmi rýchlo by sa ukázalo, že majorita je len malá skupinka ľudí, ktorá si uzurpuje právo formovať smerovanie nášho štátu a verejnej mienky. V skutočnosti ide o majoritu zla, bahna, mafiánov a úžerníkov, ktorí sú zatiaľ strážení zákonom, políciou a exekútormi… Naša cieľová skupina sú všetci ľudia, ktorí sú schopní vnímať aj iný kontext ako ten, ktorý im servírujú v tej najprimitívnejšej podobe médiá hlavného prúdu…

…Adela Banášová netají sympatiami k Zem&Vek a ostro kritizuje súčasné smerovanie spoločnosti a demokracie.

Je finančné nákladné prevádzkovať takýto projekt?

Nákladné je udržať si kvalitu a nadštandard. Časopis financujú predplatitelia.

Dokáže Vás to uživiť?

V spartakovskom režime áno.

Je ťažké ziskávať necenzúrované informácie?

Musíte mať kľúče od dverí, do ktorých chcete vstúpiť. Ešte dôležitejšie je vedieť, ktoré dvere to vlastne sú.

Takmer neustálne ste pod paľbou mainstremových médií za obsah, ktorý prezentujete v časopise Zem a Vek, dá sa to ustáť? Čo je skutočným dôvodom ich agresívneho správania?

Ich nenávisť je našou spásou, toto sú zákony univerza. Dôvodom je náš úspech a ich evidentná agónia.

Podľa viacerých indícii môžeme svet médií vnímať ako dve protipóly – svet dobra a zla. Ktoré médiá sú tie dobré a ktoré tie zlé?

Na túto otázku si musí odpovedať každý podľa svojich skúseností. Nikdy by som nechcel byť vnímaný jednoznačne. Ak s vami začínajú ľudia iba súhlasiť, asi niekde robíte chybu…

Je možné dosiahnuť taký stav, v ktorom by bol mediálny svet objektívny a ľudia by sa mohli z bežných médií dozvedieť naozaj pravdivé informácie? Ak áno ako?

Neviem. Ja sám sa na veci pozerám subjektívne. Ak Vám novinári tvrdia, že sú objektívni, neverte. Takýto stav dosiahnete azda iba v stave nirvány.

Ak Vám novinári tvrdia, že sú objektívni, neverte. Takýto stav dosiahnete azda iba v stave nirvány.

Zachytil som spravy, ze mate blizko k ľuďom pracujúcim na Ruskej ambasáde, je to pravda?

Robili sme s nimi rozhovor. Podobne sme robili rozhovor s vrchným zemským rabínom Čiech, Karolom Sidonom, ktorý sa nám vzápätí úboho vyhrážal právnikom, ak rozhovor uverejníme. Mali sme dohodnuté rozhovory s americkým aj izraelským veľvyslancom na Slovensku. Napokon odmietli. Záver si vyvoďte sám.

Ako si predstavujete masové médium budúcnosti, akú bude mať formu?

Jeho obsah by mali tvoriť ľudia bez toho, aby mal niekto monopol a právo informácie prekrúcaním meniť na svoj obraz.


Foto: facebook.com