Sýrski rebeli vo virálnom videu parodujú islamský štát

Zatiaľ, čo rozsiahle územia Sýrie a Iraku terorizuje hnutie islamský štát nielen pomocou priameho násilia, ale najmä cestou rozsievania strachu prostredníctvom sociálnych sietí. Fenomén nabral na obrátkach hneď potom, čo bolo zverejnené brutálne video, na ktorom dnes už nebohý radikál Jihadi John odrezal hlavu žurnalistovi Jamesovi Foleymu.

Od tejto chvíle sa kolotoč popráv „neveriacich“ nezastavil. Forma terorizmu za pár mesiacov vygradovala natoľko, že strach začali mať nielen ľudia bezprostredne ohrození, ale hlavne diváci za počítačmi. Dôležitou skutočnosťou je kvalitatívna zmena produkovaného materiálu v kontraste s tým, čo na Al Jazeere počas poslednej dekády odvysielala Al-Kaida. Amatérske video zábery z jaskyne už dnes nikoho neinteresujú. Novodobí radikáli vymenili zastaralú techniku za vysokokvalitné kamery, filmárske drony a nepochybujem ani o používaní špeciálnych efektov, ktoré znásobujú „konečný zážitok“.

ISIL

Po nedávnych udalostiach vo svete, sa Sýrski radikáli rozhodli presvedčiť zvyšok sveta, že stereotyp o krvilačných moslimoch je mýtus. V tomto prípade sa úlohy vymenili. Scenár vyzerá na prvý pohľad ako ten v podaní radikálov z kalifátu islamský štát. Tu však na kolenách kľačia zajatí prívrženci kalifátu a členmi čaty sú iní radikáli zo Sýrie. Príbeh má šťastnejší koniec a zajatci putujú opäť do väzenia…