Pchjongjang zriadil v Španielsku vlastnú kaviareň

Chápadla nekompromisného severokórejského režimu, na čele ktorého stojí vodca Kim Čong Una, dosiahli Španielsko. Nejedná sa síce o priamy politický vplyv, ale o podnikateľské aktivity, ktoré majú vytvárať dobrý dojem o tejto ázijskej krajine. Komunistický vodca sa už dlhšiu dobu snaží rôznymi spôsobmi pozitívne ovplyvňovať verejnú mienku ľudí po celom svete. Do krajiny láka turistov z celého sveta a prostredníctvom vyškolených sprievodcov im ukazuje, ako sa žije najšťastnejšim ľudom na svete. Pre tých, ktorí Severnú Kóreu nehodlajú navštíviť, podporovatelia režimu silného vodcu pripravili pre obyvateľov Španielska malé prekvapenie. V meste Tarragona otvorili prvú severokórejskú kaviareň. Jednú sa vôbec o prvý podnik svojho druhu v západnom svete. V kaviarni Pchjongjang ponúkajú ázijské čaje, pivá, rôzne druhy káv a zároveň usporadúvajú kultúrne podujatia.

Pchongjang Cafe

Dva svety…

V roku 1945 Generál MacArthur (hlavný veliteľ vojsk USA v Tichomorí) zareagoval rýchlo a navrhol Sovietom podeliť si polostrov na dve sféry vplyvu podľa 38. rovnobežky, proti čomu Stalin nemal žiadne námietky. Začiatkom septembra začali Američania obsadzovať južnú časť polostrova. Demarkačná línia medzi sovietskymi a americkými vojskami sa stanovila okolo 38. rovnobežky. Na juhu Američania umožnili vznik viacerých politických strán a položili základy veľmi krehkej demokracie. Sovietsky zväz začal na severe budovať komunistický štát. Vplyvom neskoršej Kórejskej vojny sa rozdiely medzi oboma časťami poloostrova ešte prehĺbili, a to najmä politicky. V severnej časti vládne zotrval sovietmi nastolený stalinský model komunizmu, ktorý okrem bežných vecí strikne zakazuje súkromné vlastníctvo a súkromné podnikanie. Dôsledkom toho jej obyvatelia údajne trpia nedostatkom potravín a údajne dlhé roky tam údajne pretrváva hladomor.

Pchongjang Cafe Interier

Pchjongjang útočí…

Navonok sa ale Severná Kórea (plný názov Kórejská ľudovodemokratická republika) snaží na globálnom poli prezentovať ako silný mocenský a politický hráč. Udržuje si dobré vzťahy predovšetkým s Čínou. Smerom na západ sa nedostávajú takmer žiadne informácie.  Vo vnútri krajiny sa pomocou dômyselnej propagandy snaží presvedčiť vlastných obyvateľov, ktorí nemajú prístup napríklad k elektrickej energii alebo internetu, že žijú v najlepšej krajine na svete. Obyvateľov manipuluje pomocou strachu. V krajine sa nachádzajú veľké koncentračné tábory. Bežné je väznenie politicky nepohodlných osôb a dokonca ich verejné popravy. Miera kritiky zvyšku sveta ale za posledné roky neutícha. V súvislosti s tým, viacero expertov na túto oblasť už dlhšiu dobu upozorňuje na zmenu stratégie mladého vodcu Kim Čong Una. Podľa nej sa zdá, že ovplyvňovanie verejnej mienky na západe neberie na ľahkú váhu, či dokonca sa v nej osobne angažuje. Jedným z dôležitých zdrojov príjmu  zdrojmi príjmu je turistika. Tisícky ľudí tam ročne minú milióny dolárov za nadštandardné tovary a služby, o akých sa bežným obyvateľom ani nesnívalo. Návštevníci majú prístup len do vybranných častí hlavného mesta – miestne hotely a reštaurácie sú zariadené prevažne v európskom štýle. Nechýbajú luxusne vybavené hotelové izby, v reštauráciách je dostatok jedla a drahého alkoholu. Trend nastoľovania agendy o severokórejskom režíme pokračuje aj vo svete. Dojem pohostinnosti sa snažia vytvárať aj prostredníctvom expanzii rôznych podnikateľských aktivít.  Napriek tomu zostáva platné pravidlo, že režim si okrem množstva odporcov, a to nielen na východe, ale aj v západnej Európe, získava rovnako veľa podporovateľov a obdivovateľov. Pre nich je Pchjongjang Café jedinečnou atrakciu vyvolávajúcou neopakovatené pocity. Dnes už propagandistické plagáty zobrazujúce nesmrteľného vodcu a červenú hviezdu, namaľovanú na stene v bežnej kaviarni zaručene neuvidíte. Zaručene však nie je poslednou, možno sa raz dočkáte kúska Severnej Kórei aj vo svojom meste.

[button-green url=“http://www.probiznis.eu/zoznam-firiem/?action=submitlisting“ target=“_self“ position=“left“]Podnikáte? Pridajte sa k nám ![/button-green]