Orange PI Zero hľadá svoje miesto v IoT

Čínska spoločnosť Xunlong Software prichádza na trh s priamou odpoveďou na revolučný mikropočítač Raspberry Zero. Kúpiť ho bolo možné za zhruba 4€. Je však dlhodobo vypredaný a väčšinou dostupný len v sadách, za ktorú záujemca zaplatí asi 20€.

Xunlong v minulosti priniesol na trh Orange PI, ktorý bol lacnejšou alternatívou k vtedy dostupným single-board počítačom. Prvým z nich, Orange PI PC za asi 13€ obsahoval v základnej konfigurácií štvorjadrový procesor, 1 GB pamäte RAM, 3 USB porty, 1 micro USB OTG, slot na mikro SD pamäťovú kartu, port na Orange PI kameru, HDMI výstup,  a analógový audio video výstup prostredníctvom 3,5 mm koncovky jack. Nechýbalo ethernet pripojenie a 40 GPIO pinov umožňujúce pripojenie rôznych periférnych zariadení – napríklad senzorov použiteľných v IoT. Chýbal ale WiFi modul. Jedinou možnosťou bolo použitie externého USB WiFi zariadenia, neraz ale nastal problém s kompatibilitou operačného systému a jeho samotným nastavením.

Orange PI Zero z Číny šľape na päty Raspberry…

orange-pi-zeroV poslendej dobe ale spoločnosť prekvapila užívateľov niekoľkými novinkami. Poslednou z nich je Orange PI Zero. Ako už napovedá názov, produktom chce priamo konkurovať známejšiemu Raspberry. O čosi jednoduchšia doska ale obsahuje štvorjadrový procesor Allwinner H2+, jeden modul 256 MB pamäte RAM, 26 GPIO pinov, moduly pre WiFi a ethernet. Zariadenie je predurčené pre využitie v IoT a Industry 4.0. Za niminálne náklady užívateľ teda dostane energeticky nenáročný počítač, ktorý bude schopný spracovávať dáta získané z pripojených senzorov, zároveň prevádzať výpočty a údaje posielať priamo na server. Jeho univerzálnu komunikačnú schopnosť a zároveň jednoduchosť, ocenia všetci, ktorým nie su cudzie súčasné trendy v oblasti IT a automatizácie. Spoločne so Xunlongom veríme, že sa Zeru podarí presadiť v čase nárastu konkurencie z EU a USA.

Nie je Zero ako Zero

Raspberry Foundation z mesta Pencoed v južnom Walese má vo svojom portfóliu mikropočítač Raspberry PI Zero, ktorý je na predaj za menej ako 5 €. Jeho dostupnosť je ale veľmi obmedzená a na dostať väčšinou len sety za asi 20€.

Technické parametre Raspberry Pi Zero

Raspberry

  • Procesor Broadcom BCM2835 s jadrom ARM11 1GHz (40% rýchlejší ako predchodca Raspberry Pi 1)
  • Operačná pamäť 512MB LPDDR2 SDRAM
  • Slot na micro-SD kartu
  • Výstup mini-HDMI s rozlíšením 1080p
  • Micro-USB, ktoré zároveň slúži na napájanie
  • 40-pin GPIO pre pripojeni periférnych zariadení
  • Kompozitný výstup
  • Rozmery: 65mm x 30mm x 5mm