Vyhol sa plynovej komore a stal sa IT legendou

Predstavte si, že je rok 1980. Neexistujú žiadne mobily, herné konzoly a o Internete sa rozpráva len na vedeckých fórach. Svet, na ktorý si dnes spomenieme len veľmi sporadicky, predsa len nebol taký nudný a „analógový“, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. IT priemysel revolúcia ešte len čakala. Jej vodcov na úplnom začiatku čakala neľahká cesta.

Jack TramielPísal sa rok 1928. V Lodži, v židovskej rodine prišiel na svet Jacek Trzmiel. Počas neľahkého detstva, škončil už ako dieťa spolu s celou rodinou v neslávne známom Lodžskom gette, kde prežil 5 rokov. Rok pred koncom druhej svetovej vojny bol vyslaný do Auschwitz-Birkenau, kde takmer prišiel o život. Pseudolekár Jozef Mengele však uznal, že Trzmiel je vhodný adept na fyzickú prácu, preto nepôjde do plynovej komore. Podobne šťastie nemalo asi 1,5 milióna vezňov. Neskôr bol presunutý do tábora Hannover-Ahlem, kde sa dočkal konca vojny.

Od písacích strojov k IT…

Po vojne Trzmiel emigroval do USA, kde prijal meno Jack Tramiel. Na počiatku kariéry disponoval hotovosťou asi 10 000 dolárov. Zamestnal sa v obchode ako mechanik, kde sa veľmi rýchlo naučil angličtinu. O rok neskôr vstúpil do US Army, tam zodpovedal za servis písacích strojov. Po niekoľkých rokoch sa rozhodol opustiť armádu a venovať sa oprave písacích strojov samostatne. Založil firmu Commodore Portable Typewriter. Zámerom bolo dovážať súčiastky z Československa. Z krajín spoza železnej opony to ale nebolo možné, preto sa presťahoval do Kanady, kde v roku 1955 založil Commodore Business Machines International.

Americký sen

Zakrátko sa trh s písacími strojmi ukázal ako málo rentabilný. To viedlo Tramiela k rozhodnutiu zmeniť výrobné zameranie spoločnosti. Japonsko v tom čase produkovalo lacné elektronické zariadenia. Commodore sa sústredil na výrobu lacných kalkulačiek. Ich hlavným dodávateľom sa stala MOS Technology, Inc. V nej pracoval aj istý technologický vizionár, ktorý zaujal samotného Trzmiela. Bol to Chuck Peddle, ktorý predpovedal vznik trhu s mikropočítačmi. Navrhol pretransformovať výrobu a čoskoro tak uzrel svetlo sveta ich prvý počítač s označením PET. Skutočným hitom sa ale stal nástupca PET-u, Commodore VIC 20 – v Európe mal označenie VC 20. Kľúčový model , Commodore 64 uviedla firma na trh v roku 1982. Bol to doposiaľ najpredávanejší domáci počítač vôbec.

To, že Tramiel dokázal úspešne vzdorovať nepriaznivému osudu, z neho robí legendu v pravom zmysle slova. Za relatívne krátky čas stihol vybudovať silnú značku ako symbol 80tých rokov. Nie je pochýb, že ak by neexistoval Commodore, súčasný IT priemysel by vyzeral asi úplne inak.