Pavol Varga: Volič sa nenaučil zásadnému – zodpovednosti

Podnikateľ, bloger a marketér Pavol Varga z Marianky, dáva o sebe už dlhšiu dobu vedieť prostredníctvom svojho osobného blogu. Je pravičiar, v minulosti podľa viacerých zdrojov pôsobil v politickej strane SDKÚ.  Je kritikom súčasného politického SMERovania. To, kým je ale v skutočnosti, o tom môžeme len polemizovať. Osobne ho ale veľmi intenzívne vnímam ako odporcu totalitných režimov a politikov. Zásadne sa stavia proti populizmu a neoblomne verí v svetlú budúcnosť Slovenska.

pavol-varga

Vnímam Vás už dlhšiu dobu ako jednu z ostro sledovaných osôb slovenského internetu. Pred niekoľkými rokmi o Vás písal denník SME, že sa poznáte s mnohými politikmi. V jednom Vašom blogu ste uviedli, že sa za identitou skrýva niekto úplne iný. Ako to je v skutočnosti?

Denník SME, sa v istom období ocitol v rukách šéfredaktora Šimečku, čo prinieslo obdobie, kedy redakcia nehľadala pravdu, ale ju vytvárala. Mimo realitu. Ako sám, v rohovore pri výročí denníka priznáva, šiel do obhajoby kauzy, ktorú ktosi nesprávne pomenoval „Kauzou skupinka“, nad rámec ľahko overiteľných faktov. Bol problém overiť si v STV, kto bol šéfredaktorom publicistiky a dokumentárnej tvorby po Novembri ´89 ? Nebol, ale redakcia osloví komickú postavu SDKÚ-DS, Romana Vavríka, ktorý v tom čase už bol zo strany vypoklonkovaný. Otočiť jednu z najväčších káuz manipulácie s verejným obstarávaním v priestore bezpečnosti štátu – MO SR – do pozície „antisemitizmu“, chce prítomnosť manipulačnej výbavy hodnej Geobelsa. Je absolútne prirodzené, že po Novembri sa v štúdiu dialóg vystriedali stovky ľudí, mnohí s kariérou politika. Je rovnako prirodzené, že som ako šéfredaktor riadil proces prípravy, výroby a vysielania. Nepamätám sa, že by som tvrdil v blogu, že za mojou identitou sa skrýva niekto iný, určite nie.

Blízka je Vám súčasná politika, kriticky sa staviate proti súčasnému vedeniu v politickej strane Smer SD. Mnoho ľudí je nespokojných. Ako sa obyčajný volič vie s touto situáciou vyrovnať?

Slovenský volič sa nenaučil zásadnému. Zodpovednosti. Hodiť volebný lístok nie je akt, ktorý je viazaný na schopnosť ruky. Neštuduje volebnú ponuku, rozhoduje sa pod vplyvom manipulačných technik a druhý deň po voľbách zabúda, že štyri roky je jeho psou povinnosťou sledovať a vyhodnocovať to čudo, ktorému dal svoju dôveru.

Slovenský volič sa nenaučil zásadnému. Zodpovednosti.

Existuje spôsob, ako zo Slovenska vytvoriť lepšiu krajinu?

Existuje, lebo Slovensko a jeho ľudia už raz preukázali, ako im chutí úspech. Ako im lahodí obdiv sveta nad reformami, ktoré štát vrátili na cestu demokracie a slobody. To sa nezabúda. Verím, že sa mi podarí osloviť zásadný počet ľudí, aby sme vytvorili tlak na súčasnú moc a otočili kolesom.

…Slovensko a jeho ľudia už raz preukázali, ako im chutí úspech.

Naposledy ste mali zablokovaný blog a aj účet na FB. Ide o iniciatívnych jednotlivcov alebo tajných? Podarilo sa Vám niečo zistiť?

Osobný blog je stále hacknutý a nedostupný. Dalo sa to čakať. Po sérií hrozieb červených vo forme žaloby za moje blogy. Sme pre revitalizáciou nezávislého priestoru, ktorý sa stretol s veľmi zaujímavou odozvou u čitateľa. V minulosti aj súčasnosti sa hovorí o kauzách ako Gorila. Existuje tu vzťah medzi záujmovými skupinami, nemyslím priamo oligarchov, ale aj občianskych aktivistov. Je možné, že za angažovanie sa v nejakom proteste, bude niekto neskôr odmenený – napríklad vyhrá tender, získa štipendium a pod. Manipulácie verejným obstarávaním je typický slovenský folklór, ktorý zamedzil – korupciou a neadekvátnym cenovým nadhodnotením – oveľa väčší prínos pre spoločnosť. 80 percent tendrov je svojská odmena blízkym. Kauza Gorila je beletria z 85 percent. Kauza Gorila bola umne zneužitá na  boľševický puč s cieľom likvidácie pravicovej politiky. Kauza Gorila bola financovaná z prostredia jedného z významných sponzorov Smer-SD. Jej príprava začala v čase, kedy eštebácka klika implantovala do priestoru spravodlivosti generálneho prokurátora Trnku a špeciálneho prokurátora Kováčika. V tomto bode je „záhadná“ spolupráca kresťanských politikov s komunistami Smer-SD.

Ako vidíte perspektívu vývoja slovenskej politiky, kto nahradí Matoviča a kto nahradí Fica? Je slovenský volič zaťažený na silné autority? Je za tým problém s vlastnou slobodou?

Slováci za slobodu nebojovali. Dostali ju v roku 1989 darom a tak sa aj k nemu správajú. Syndróm vodcu je v spoločnosti zakorenený už takmer 80 rokov a je spojený s dvoma najneľudskejšími ideológiami vyznávačov smrti. Matovič je nešťastím sám pre seba a je iba otázkou času, kedy ho nahradí politik konštruktu a odmietne cestu deštrukcie. Róbert Fico, skonštruovaný v dielni mečiarových privatizérov s hodnotením – „našli sme mladého politika bez morálky a schopného všetkého“ – je dne na pokraji osobnej tragédia s víziou „pohanskej obety“ pre nespokojnú verejnú mienku. Radikalizovanú a napáchnutú extrémizmom. Prvkami, ktoré si Smer-SD sám založil a odfinancoval.

Slováci za slobodu nebojovali. Dostali ju v roku 1989 darom…

Volič sa orientuje podľa lajkov a podľa počasia na sociálnych sieťach, vy ste na nich aktívny, vidíte viac racionalizáciu alebo deracionalizáciu vzťahu reality a virtuálnej reality? Ako to ovplyvní nasledujúci vývoj vzťahov EU – Rusko – USA. Čo prinesú nasledujúce roky?

Všetko, a to sa učíme od útleho veku, čo je nebezpečné by malo mať viac ako iba pravidlá. Sociálne siete sú dnes ukážkou absolútnej ignorácie pravdy a faktov, kde cieľ je jasne čitateľný. Do sveta mäteží vniesť ešte nový rozmer chaosu. Ten je síce základom pre neskoršie racionálne upratanie, ibaže samotný a bezbrehý priestor sociálnych sieti mu stojí v ceste spolu s kombináciou podmanivého sveta rýchlych a ľahkých riešení. Samuel P. Hungtinton vo svojej „biblii“ pre 21.storočie ponúka pointu : „Buď Európa pôjde spolu, bok po boku, alebo každý sám.“ Viac ako veľavravné posolstvo. Chvála Bohu, že aj pre zodpovedných, chvála Bohu preto, lebo zodpovedných je väčšina populácie, ktorá volí zmysel pre svoj život.

Ďakujeme za rozhovor !

[button-green url=“http://www.probiznis.eu/zoznam-firiem/?action=submitlisting“ target=“_self“ position=“left“]Podnikáte? Pridajte sa k nám ![/button-green]