Martin Cígler: Věřím cloudu

Martina Cíglera nemusím väčšine ľudom z biznisu špeciálne predstavovať. Jeho spoločnosť Cígler Software z Brna úspešne pôsobí na českom a slovenskom IT trhu od roku 1990 a zameriava sa na vývoj a implementáciu účtovných, ekonomických a podnikových informačných systémov. V súčasnosti je členom skupiny Solitea pôsobiacej vo viacerých európskych krajinách. Pre našincov sú najznámejšie účtovné a ERP systémy so súhrným pomenovaním Money a iDoklad – cloudová služba zabezpečujúca fakturáciu on-line.

Martin Cígler, zdroj: linkedin.com

Martin Cígler, zdroj: linkedin.com

V Čechách a na Slovensku ste v podstate najväčším vyrobcom informačných systémov pre podniky. Bol to Váš zámer, alebo ste sa k tejto práci dostali náhodou? Predsa len v IT existuje veľa spôsobov ako sa realizovať…

V IT sice existuje hodně způsobů, jak se realizovat, ale podařilo se nám v roce 1990 si zvolit oblast, která se tehdy rychle rozvíjela a už jsme u ní zůstali. A i to je jedním z důvodů, že patříme k lídrům trhu.

Majitel belgickej softvérovej spoločnosti Image-Line, Frank Van Biesen sa sprvosti celkom úspešne venoval vývoju finančného softvéru. Dnes vytvára jeden z komerčne najúspešnejších programov určených na tvorbu elektronickej hudby. Uvažovali ste niekedy nad podobnou radikálnou zmenou?

I já jsem si pár radikálních změn prošel. V roce 1997 jsem pochopil, že buď budu i nadále programátor, nebo budu budovat procesně řízenou firmu. Začal jsem studovat management a marketing, a díky tomu jsme počátkem roku 2000 zažili bouřlivý rozvoj. Druhou změnou je Solitea, díky které jsme dosud organický růst dokázali akcelerovat akvizicemi.

V roce 1997 jsem pochopil, že buď budu i nadále programátor, nebo budu budovat procesně řízenou firmu.

Ako hodnotíte možnosti IT podnikania v Čechách a na Slovensku? Sledujeme, že veľa firiem aktívne pôsobí v USA, v Europe má veľké ambície  Estonsko, ako to vidíte?

Česko i Slovensko mají jednu zásadní nevýhodu: jsou to malé trhy. I to je jeden z důvodů, proč se řada českých a slovenských firem a startupů snaží prosadit v USA – 300 milionů potenciálních zákazníků je řádově jiné číslo než v Československu.

…300 milionů potenciálních zákazníků je řádově jiné číslo než v Československu.

Ako vnímate domácu konkurenciu? 

V Čechách je z historických důvodů velmi silná konkurence, Čechy v dobách RVHP byly jedním center výpočetního průmyslu. Slovensko mělo před rokem 1990 převážně těžké strojírenství, důsledkem toho je, že na Slovensku působí celá řada českých výrobců ERP, v Čechách se žádný slovenský produkt nějak výrazněji na trhu neprojevil.

Spolupracujete s niekym pri použivaní frameworkov?

V Čechách ani na Slovensku nevím o případu, kdy by jinak konkurenční výrobci ERP pracovali na společném frameworku. Výjimkou je  právě naše Solitea, která to dokázala tím, že konkurenční výrobce 100% vlastní.

Ako vidíte buducnosť IT? Ovládne ho cloud?

Věřím cloudu. Jeho použití je pro zákazníky jednodušší, flexibilnější a vyžaduje podstatně nižší IT znalosti. Pro výrobce je to současně způsob, jak efektivněji spravovat svoje produkty a jednodušeji je monetizovat.

Ďakujeme za rozhovor !

[button-green url=“http://www.probiznis.eu/zoznam-firiem/?action=submitlisting“ target=“_self“ position=“left“]Podnikáte? Pridajte sa k nám ![/button-green]