Najkontroverznejší kandidát na predsedu BSK Jakubec: Tradičná politika prehrala

Martinovi Jakubcovi sa v poslednej dobe dostáva zvýšenej publicity z rôznych strán. Je za tým započatá spolupráca so stranou Národná Koalícia a následné ohlásenie kandidatúry na post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja vyvoláva dilemu, či naozaj nastala čas, aby mohol reálne uspieť ľudový spevák. Po posledných župných a parlamentných voľbách sa zdá, že žiadne prekvapenie nie je dosť veľké a do voličskej priazne sa dostali už viacerí kontroverzní politici.

Moderátor verejnoprávnej televízie ho v nedávnej diskusii v súvislosti s nadchádzajúcimi voľbami nazval „najkontroverznejším kandidátom na predsedu BSK„. Recesisti na sociálnych sieťach ho zase nazývajú „maestro“. On však veci okolo svojej politickej kariéry berie s plnou vážnosťou. Tvrdí, že je správna chvíľa prestať sa smiať a čas pripraviť na volebné prekvapenie roka.

Pred časom si ohlásil svoj vstup do politiky vo veľkolepom štýle za stranu Národná Koalícia so Sergejom Kozlíkom – bývalým predstaviteľom politickej strany HZDS. Neobávaš sa konfrontácie, keďže jej bývalý predseda Vladimír Mečiar je dnes vnímaný viac negatívne?

NK a Martin JakubecHZDS nebol iba Mečiar, HZDS tvorilo za jej najsilnejšej éry množstvo schopných ľudí a uznávaných politikov. Samozrejme, Vladimír Mečiar bol najsilnejšou tvárou strany a tak keď sa teraz povie HZDS, každý myslí na Mečiara. Nepredpokladám však, že moja osoba by mohla byť akokoľvek spájaná s bývalým premiérom, aj keď nevylučujem, že sa o to niekto pokúsi. Svoj názor na Mečiara som už vyjadril dávnejšie, je to osoba ktorá stála pri vzniku štátu, štátnosti, samostatnosti a zvrchovanosti. Bol to pán politik, avšak na Slovensku sa v ére samostatnosti každý jeden politik prezentuje aj v čiernom svetle. Za celú túto éru sme tu nemali jediného politika, ktorý by za sebou zanechal iba dobré a správne rozhodnutia. Takže v konečnom dôsledku, pod akoukoľvek stranou človek vystupuje či kandiduje, vždy bude spájaný s niektorým zo slovenských politikov a to znamená, že bude spájaný s niekým, kto má na sebe čiernu škvrnu.

Sergej Kozlík je fundovaný politik, ktorý bol dlhoročným ministrom financií, podpredsedom vlády SR, a desaťročie Europoslancom s bohatými skúsenosťami a ani jednou kauzou či škandálom. Nehádžme všetkých do jedného vreca. Treba zdôrazniť že súčasná strana Národná Koalícia nemá nič s bývalým HZDS vznikla z vôle nových ambicióznych ľudí s národným cítením ponúknuť Slovensku spojenie národných síl a novej cesty a prosperity pre štát.

Začalo sa o tebe diskutovať aj v RTVS, ako sa však zvykne hovoriť „o nás bez nás“. Čím to je, že ťa mainstream začína vidieť inak, ako len speváka a producenta zo zábavného priemyslu?

Som alternatíva pre voliča a to je pre tradičných politikov hrozba. Stačí sa pozrieť na niektoré výsledky volieb vo svete a uvidíme, že tradiční politici ako sme ich poznali začínajú prehrávať svoj boj. Napríklad taký Trump. Keď ohlásil svoju kandidatúru, nikto ho nebral vážne. Jeho oponentkou bola práve tradičná politička. Tradičná politika prehrala a Trump je prezidentom aktuálne najsilnejšej krajiny sveta. Obyčajní ľudia, radoví občania, už dávno stratili vieru v tradičných politikov a kandidáti ako ja, sú pre nich možnosťou. Tá „elita“, ktorá ma začala vnímať viac ako len speváka, si len uvedomuje logickú vec. Že ľudia už neveria politike ktorá tu funguje dlhé roky a chcú výraznú zmenu, chcú aby ich konečne niekto neokradol aj o posledný cent a aspoň sa snažil naplniť predvolebné ciele. Dnes diskutujú o mne viac občania na celom území Slovenska, zaujímajú sa o mňa mladí čo ma veľmi teší. Samozrejme starší ľudia ma aktívne podporujú keďže sa s nimi stretávam a pracujem vyše 15 rokov v rámci osvetovej činnosti po Slovensku. Je celkom možné že na Slovensku ľudia dajú šancu človeku zo zábavného priemyslu, ktorý prezentuje najmä ľudové myšlienky, uznáva tradície a tým pádom ma šancu stať sa ľudovým politikom občanov. Niekto to podceňuje a smeje sa, no ja by som sa tomu nesmial…

Si veľkým kritikom župana Freša, ktorý už nemá reálne politické krytie, obáva sa konkurencie? Kto môže reálne vyhrať župné voľby v Bratislave? Čo si myslíš o koalícii Kotleba – Kollár?

Martin Jakubec BSK_2Frešo už podľa mňa nie je za ničím. Jeho kariéra zhasína a každý jeden kandidát na župana BSK je pre neho obrovskou hrozbou. On si to uvedomuje a už iba dožíva v úrade a robí posledné zlé rozhodnutia, ktoré potom bude musieť riešiť a naprávať nový župan. Kto má najväčšiu šancu vyhrať z aktuálnych kandidátov? Bude to človek, ktorý ponúka jasné riešenia a zároveň výraznú zmenu vo fungovaní celého úradu. Aby rozpočet, ktorý má byť určený na rozvoj kraja, skončil na úrodnej pôde a nie v niekoho súkromnom vrecku. Touto alternatívou som pri pohľade na aktuálny zoznam kandidátov iba ja. Spojenie Kotleba a Kollár by bolo v celku tragické ale aj komické pre BSK a aj celé Slovensko. Verím, že ľudia budú zdravo a triezvo uvažovať.

Spojenie Kotleba a Kollár by bolo v celku tragické ale aj komické pre BSK a aj celé Slovensko. Verím, že ľudia budú zdravo a triezvo uvažovať.

Od začiatku jeho pôsobenia v úrade by som takmer na každom jeho rozhodnutí našiel niečo, čo by sa dalo spraviť lepšie, úspornejšie, alebo proste by som to spravil úplne inak. Nevyriešil nič strategické čo by Bratislavčania pocítili ako prínos za jeho vedenia. Župan Frešo nie je strategický politik ale politik úpadku.  Vieme kam doviedol SDKÚ – DS do krachu, a toto nechcem aby sa stalo v úrade BSK. Nie je zárukou rozvoja BSK ani spoločnosti. Myslím že nepresvedčil nikoho so svojou prácou. Aktuálne ale asi najviac rezonuje schválenie zmeny rozpočtu na rok 2017. Úver, ktorý sa vyšplhal až na 20 miliónov € Pre mňa je to pár mesiacov pred voľbami obyčajné kupovanie hlasov občanov. Osem rokov v úrade nič nespravil a teraz rozhádže celý rozpočet kraja iba kvôli snahe zaslepiť občanov a získať si ich dôveru. Toto rozhodnutie však raz niekto bude musieť napraviť a financie BSK dať do poriadku, to však už nebude Frešo a toho si je on sám dobre vedomí. Zdôrazňujem, ze zmena rozpočtu BSK je už schválená a všetky peniaze navýšené do výdavkov, nehorázne zadĺžia BSK a idú sa umelo minúť na opravy a rekonštrukcie. Nič zásadné pre starších a odkázaných občanov, nič pre voľnočasové aktivity mládeže a deti, nič pre dotiahnutie integrovanej dopravy, nič pre oblasť kultúry, športu, cestovného ruchu v našom kraji.  Sú to iba nastavené umelé projekty, kde Frešo má pripravené firmy a zadĺžia budúce vedenie kraja. Veď to jeho na odchode z úradu, už netrápi.  Takýto Frešo nemá na poste predsedu Bratislavského samosprávneho kraja čo hľadať! Dobre sa robia rozhodnutia, ktoré bude musieť napraviť niekto iný v budúcnosti.

Zdôrazňujem, ze zmena rozpočtu BSK je už schválená a všetky peniaze navýšené do výdavkov…

Ďalším fenoménom je súčasný primátor Bratislavy pán Nesrovnal. Na sociálnych sieťach si sa začal zaoberať aj ním. Čo robí dobre a čo zle, aké sú jeho šance na zotrvanie v úrade. Bude sa Národná Koalíca v budúcnosti zaujímať o primátorsky post?

Riadiť Bratislavu, čiže riadiť hlavné mesto Slovenska vôbec nie ja ľahká úloha. To však neznamená, že chyby ktoré primátor spraví, mu budú odpustené. Parkovacia politika, predražené zákazky, zmluva so spoločnosťou Siemens… Potrebovali by sme samostatnú reláciu aby sme sa mohli venovať všetkému, čo pán Nesrovnal nasľuboval ako kandidát na primátora a čo na konci dňa nesplnil. Alebo kauza so zákazom hazardných hier, ktorá nakoniec skončila ako veľká blamáž, keďže pán Nesrovnal nedal poslancom možnosť hazard obmedziť a tak sme sa vďaka nemu vrátili na začiatok diskusií o tomto probléme. Určite spravil aj niekoľko rozhodnutí, ktoré Bratislavu posunuli ďalej, avšak tých pár dobrých rozhodnutí z neho dobrého primátora nerobí. Bratislava je síce veľkosťou malá, ale stále je to metropola. Bratislava je mesto s obrovským potenciálom, ktorý pán Nesrovnal vôbec nedokázal uchopiť a tak namiesto priblíženiu hlavného mesta iným európskym metropolám, sa tu zrealizovalo iba zopár estetických úprav. Aktuálne nás čakajú voľby na župana, tie sú pre mňa a celý môj tím aktuálne prioritou číslo jedna. Podľa výsledku v týchto voľbách si určíme ďalšie kroky. Netajím však, že moje politické ambície sú vysoké. Pretože čím vyššia pozícia na politickej scéne, tým viac sa dá pre občanov spraviť a o to viac chýb z predošlých vlád sa dá napraviť.

Tvrdíš, že tvoje podporovateľky sú dôchodkyne. Sám ale vnímam, že skutočnosť vyzerá inak. Je vidieť mladých ľudí ako raper Haffner, komik Fučo Mariňák. Svojou hudbou si sa snažil zaujať aj ich, podarilo sa to?

Jakubec BSKNaše mamy, tety, staršie pani a dôchodkyne sú moje fanúšičky, áno a som na nich hrdý. Prinášam im radosť a návraty mojou hudbou k niečomu čo sa im páčilo a oni ma za to podporujú. Preto mám najsilnejšie ženské publikum na Slovensku myslím. Nie každý môj fanúšik je však aj môj volič a to je dobre.  Sú to dve nádoby. Hudbou prinášam ľuďom radosť, ale pekné pesničky ešte nie sú dôvodom, aby mi dali svoj hlas. Ich hlasy chcem získať mojou politickou angažovanosťou a tým, že im ponúknem reálne riešenie ich problémov, fundovaný program riešenia ich problémov a spoločnosti. Mladí ľudia sú samostatná kategória. Veľa z nich ma ešte neberie úplne vážne a môj vstup do politiky berú ako vtip. No je ich veľmi veľa čo ma zastavujú a pýtajú sa. Ja odpovedám na všetko a potom to začínajú chápať. To sa však snažím zmeniť práve mojim politickým postojom a vyjadrovaním k témam, ktoré mladých ľudí trápia. Každý radový občan na Slovensku, či už je to študent alebo dôchodca, má svoje problémy. Chcem sa o nich dozvedieť čo najviac a ak to bude v mojich silách, ponúknuť riešenia. Toto už začínajú mladí ľudia vnímať a ich podpora sa zo dňa na deň zvyšuje. Celý môj tím, ktorý mi pomáha s politickou kampaňou, sa skladá z mladých a ambicióznych ľudí. A títo ľudia mi s kampaňou nepomáhajú kvôli peniazom, ale kvôli tomu, že veria v to čo ponúkam a chcú byť súčasťou pozitívnej politickej zmeny na Slovensku. To je základný predpoklad že ich oslovujem svojou osobou. Dnes tím tvorí zhruba 500 mladých ľudí z Bratislavy a štruktúry máme silno budované v regiónoch. Zaujímaví sú prvo voliči, ktorí sú rozhodnutí ísť dať hlas mne, veľmi ma to posúva vpred a dodáva mi to silu bojovať za všetkých ľudí.

Dnes tím tvorí zhruba 500 mladých ľudí z Bratislavy a štruktúry máme silno budované v regiónoch.

Poznáš ľudí po na celom Slovensku, rozprávaš sa s nimi, určite ti hovoria o svojich problémoch. Snažíš sa ich potreby zakompovanovať do svojho volebného programu?

Samozrejme, veď problémy ľudí, ktorých dennodenne stretávam sú dôvodom môjho vstupu do politiky. Nevstupujem do politiky, aby som si nakradol peniaze, alebo aby som ukojil svoje ego túžiace po moci, ale aby som získal moc, ktorá mi dá možnosť pomáhať. Celý môj volebný program je postavený na zisteniach, čo ľudom chýba a čo potrebujú. V prípade môjho víťazstva v župných voľbách budú všetky moje kroky smerovať k riešeniu problémov obyčajných ľudí a nie k uspokojovaniu potrieb slovenskej politickej elity a iných ľudí, ktorým na občanoch nezáleží.

Aké sú teda tvoje hlavné volebné priority?

Nechcel by som vymenovať teraz všetky body môjho volebného programu, takže to poviem jednoduchšie. Župan má obmedzené možnosti v tom, čo môže meniť a čo môže robiť. Právomoci tam však sú a chcem využiť všetky právomoci župana na to, aby si každý jeden môj volič mohol aj po prvom roku môjho pôsobenia v úrade povedať, volil som správne! Ale ubezpečujem Vás že to budú konkrétne inteligentné riešenia prinášajúce progres pre našu hlavnú metropolu ale aj podporu rozvoja ostatných samospráv a regiónov spadajúcich do BSK. Prednostne sa zameriam na projekty a žiadosti zo strany občanov BSK, ktoré márne čakajú na realizáciu. O programe strategického rozvoja BSK a modernej společnosti Vás budem informovať na najbližšej tlačovej konferencii v apríli.

Každý jeden občan reálne mojím zvolením pocíti zmeny ktoré budem prezentovať vysoko sofistikovaným spôsobom ako zatiaľ nikto doposiaľ , čím funkcia župana sa stane výnimočnou a bude nahrádzať tých politikov ktorí zlyhali a ktorých občania už prestali vnímať a dôverovať. Moja osoba chce ponúknuť občanom prevratnú zmenu, ktorá je na dosah ruky každému.