Talentovaná Zuzana zo Svidníka tvorí úžasné modely

Zuzana Ľos-Božiková je úspešná mladá módna navrhárka. Študuje a tvorí vo Svidníku. Doposiaľ stihla vytvoriť niekoľko úspešných modelov a spolupracovať s viacerými významnými osobnosťami z oblasti módy. Len nedávno na prehliadke v Prešove predstavila svoju novú kolekciu. 

Študuješ módne návrhárstvo a prednedávnom si predstavila aj vlastnú módnu kolekciu. Vo Svidníku, odkiaľ pochádzaš a kde žiješ, má odevný priemysel svoju tradíciu, snažíš sa na ňu nadväzovať?

Nie je to úplne tak, že nadväzujem na tradíciu. Proste robím to, čo ma baví. A to už od malička. Začalo to oblečením pre plyšákov, na ktoré som látku použila zo svojho starého oblečenia. Neskôr to bolo už oblečenie pre bábiky a pamätám, ako som si skúšala šiť oblečenie z krepového papiera, ktoré síce nebolo úplne nositeľné, no určite kreatívne.

 

Zuzana Los Bozikova

V čom spočíva výnimočnosť Tvojej novej kolekcie?

Moja posledná kolekcia nesie zvláštnu myšlienku. Je to o tom, ako sa pozeráme na svet cez ružové okuliare a častokrát sa stáva, že zdrvujúca realita nám ukáže pravdu vždy, keď to práve nečakáme. Preto aj symbolika týchto farieb, čierna a ružová. Niektorí si mysleli, že som túto kombináciu zvolila z dôvodu obľúbenosti farieb, no to tak úplne pravda nie je. Takto som to cítila, a tak to vzniklo. Taktiež som sa snažila, aby bola celá kolekcia ucelená, aby prvky v nej na seba nadväzovali.

two_faced

Z čoho čerpá mladá módna návrhárka inšpiráciu?

Zo života. Inšpiráciu vidím všade, kde sa len pozriem. Od ľudí, cez architektúru až po prírodu. Dokáže ma inšpirovať aj nejaký malý nenápadný detail. Veľa sa dá čerpať z histórie a v dnešnej dobe aj z internetu a sociálnych sieti, kde je množstvo inšpiračných zdrojov.

Venovala si sa recyklovanej móde, o čo išlo?

Do styku s ekologickou módou som sa dostala vďaka škole a hlavne vďaka nášmu neskutočnému pánovi riaditeľovi, pánovi Olejárovi, ktorý vždy dokáže vybaviť všelijaké spolupráce. A tak tomu bolo aj v tomto prípade. Všetko sa začalo tým, že známa slovenská módna návrhárka Lýdia Eckhardt, s ktorou spolupracujeme, nám zaslala svoje staré modely, aby sme im vdýchli nový život. My sme to zobrali ako výzvu, tvrdo sme pracovali, a tak sa nám podarili krásne modely, ktoré boli odprezentované na prehliadke recyklovanej módy v Bratislave. Tejto prehliadky sa okrem ambicióznych študentov stredných a vysokých škôl zúčastnili aj známi návrhári, ako napríklad Lukáš Kimlička, Boris Hanečka, Zlatica Hujbertová, ktorí tiež prezentovali svoje recyklované modely. Ďalšia udalosť, ktorá súvisela s recyklovanou módou bola dvojtýždňová stáž v Krakowe. Na tieto dva úžasné týždne sme sa stali študentmi krakowskej vysokej školy odevného dizajnu, kde sme tvorili modely z papiera, ktoré boli následne odprezentované na krakowskom Fashion Weeku.

Majú známi ľudia záujem týmto spôsobom chrániť životné prostredie?

Ale samozrejme, že sa nájde kopa takých! A to ma nesmierne teší, kedže žijeme v dobe, kedy veľké firmy produkujú mnoho niekedy až zbytočného oblečenia. Aj na Slovensku existujú prehliadky tohto typu, teda také, ktoré pomáhajú svetu týmto spôsobom. Taktiež veľa návrhárov pomáha tak, že kupujú staré látky, prípadne také, ktoré nemohli byť umiestnené do predaja z dôvodu nejakej chyby, ktorá sa pri šití dá spracovať.

Má niečo také ako recyklované modely perspektívu, alebo je skôr záujem o nové materiály a modely?

Myslím, že čím ďalej, tým viac môžme tieto životnému prostrediu prospešné kusy oblečenia vídavať na rôznych spoločenských udalostiach. Mnohé významné osobnosti ich taktiež propagujú, a to má vplyv na ostatných ľudí. Som veľmi rada, že sa ľudia začínajú zamýšľať nad touto problematikou.

Máš vlastnú značku, plánuješ vstup do komerčnej sféry a predaj vlastných modelov?

Áno, už teraz sú všetky modely k dispozícii na predaj. Keď mi zákazníčka napíše, že má záujem o nejaký model z kolekcie, či o taký, ktorý videla na stránke, vždy jej to upravím na jej miery, aby jej to sedelo a cítila sa v tom čo najviac pohodlne a sebavedomo. Taktiež šijem aj na zákazku. To naopak funguje tak, že mi zákazníčka povie akú má približnú predstavu, teda o čo má záujem a zvyšok necháva na mne, pretože je dobré ak má návrhár voľnú ruku.

losbozikova_trademark

Je to určite náročné, študuješ, tvoríš… Stíhaš okrem toho ešte niečo iné?

Stíham všetko, na čo si čas vyhradím. Všetko, čo mám záujem stihnúť, stíham. Je pravda, že momentálne venujem väčšinu svojho času svojej tvorbe, ale to mi vôbec nevadí, keďže je to to, čo ma baví a napĺňa. No predsa sa snažím do svojho rozvrhu zaradiť aj iné aktivity a striedať ich. Snažím sa využiť každú chvíľu čo najviac produktívne. Veľa kreslím, maľujem a vždy keď niekam cestujem, mám vždy pri sebe nejakú dobru knihu a zápisník. Na ten nedám dopustiť, kedže pri cestovaní mi myšlienky behajú hore-dole a hocikedy mi napadne niečo, čo si musím zapísať alebo zakresliť. A neskôr to zvyknem použiť do budúcej kolekcie či inšpirovať sa tým.

Kto Ťa v práci najviac podporuje? Je v tom aj škola, alebo odborní poradcovia, konzultanti?

Podporu cítim z každej strany, čo si naozaj veľmi vážim. Mamina s tatinom sú samozrejme najväčšími fanúšikmi, takisto moji kamoši. Jednou takou je aj Nika, ktorá mi pomáhala s väčšinou fotení mojich modelov. Skvelé ambiciózne dievča a talentovaná fotografka, ktorá má našliapnuté na úspešnú kariéru. Veľké ďakujem patrí tiež mojim učiteľkám, ktoré mi vždy poradia, ak natrafím na nejaký háčik v procese tvorenia. No poslednú dobu dobu som si zvykla pracovať úplne samostatne, a tak sa aj učiť na vlastných chybách, čo mi neuveriteľne pomáha v posune dopredu.

A čo tvoje plány do budúcnosti ?

Zvykla som plánovať veľa vecí dopodrobna, ale časom som zistila, že to nemá význam, pretože existujú faktory, ktoré sa neustále menia a ovplyvňujú veľa vecí a veľa rozhodnutí, ktoré urobím. Takže momentálne mám naplánované len najbližšie aktivity.

Invalid Displayed Gallery

facebook https://www.facebook.com/losbozikova/

instagram https://www.instagram.com/losbozikova/