Spoločnosť, obchodný model a ambiciózne plány Shenzhen Xunlong Software, výrobcu Orange Pi

Boom takzvaných miniatúrnych počítačov neutícha. Nielen vďaka platforme Raspberry Pi, ktorá vyvolala doslova revolúciu spojenú s nástupom miniatúrnych počítačov. Tie sú charakteristické rozmermi zhruba vo veľkosti platobnej karty a nízkou cenou – približne 30 eur. Platforma sprístupnila programovací jazyk Python všetkým nadšencom z celého sveta. Z prostého konzumenta digitálneho obsahu sa tak môže ľahko stať jeho tvorca – to všetko vďaka filozofii Open-Source. Vďaka nej sa v Číne objavilo niekoľko spoločností, z ktorých sa postupne, najmä vďaka cenovej politike a relatívne dobrej logistike stávajú hráči svetového významu (red.)

Od kedy je jedinou kontaktou osobou v spoločnosti Shenzhen Xunlong Software Steven Zhao, výrobcom počítačov Orange Pi, je firmou, ktorá sa zaoberá viac vývojom hardvéru, než vytváraním softvému a dokumentácie, vyvoláva u ľudí špekulácie, či je možné, aby to celý tento proces riadil len jediný človek. Minulý rok nám Steven povedal, že vo firme pracuje vyše 10 ľudí. Chceli sme vidieť fotky, inak to celé budeme považovať za lož. Dnes máme dôkaz, pretože Renauld Coustellier navštívil Stevena Zhaoa priamo v Šen-Čene. Reportáž z návštevy, zdokumentovanú vo francúzskom jazyku nájdete na jeho blogu. Odporúčame preto zájsť na stránku Minimachines a prečitať si pôvodný článok.

Po prvé, Shenzhen Xunlong ma prenajaté jedno poschodie v jednej z mnohých administratívnych budov v Šen-Čene. Inžinieri majú k dispozícii typické kabínky, ktoré nájdete v mnohých čínskych firmách. Celý priestor s rozlohou 200 m² zamestnáva 50 ľudí, ktorí sa zaoberajú dizajnovaním, testovaním a zákazníckou podporou. V inej časti je situované logistické centrum. Výrobou sa zaoberá ďalší výrobný podnik, ktorý sa nachádza v lacnejšej cenrálnej Číne.

http://www.cnx-software.com/wp-content/uploads/2017/07/Shenzhen-Xunlong-Design-House-Large.jpg

Spoločnosť nevyvíja iba vlastné produkty, ale rovnako sa venuje aj zákazníkom. Pracuje na projektoch súvisiacich s hracími konzolami. V tomto prípade sa ale nejedná o produkty spoločnosti Xunlong, preto ich Renaudovi nebolo povolené odfotografovať.

V minulosti sa spoločnosť Xunlong čiastočne podieľala na vývoji prvej generácie počítača Banana Pi. Po ňom prešla k vývoju vlastných produktov Orange Pi.  Dozvedeli sme sa, ako vyzerá typický vývojový cyklus:

  • Dva mesice pre vytvorenie prvotného dizajnu,
  • ďalšie tri mesiace trvá vytvorenie skúšobnej verzie,
  • za šesť mesiacov od začiatku projektu sa počítač dostáva do masovej výroby. Každý produkt podmieňujú úspešné hardvérové a softvérové testy.

http://www.cnx-software.com/wp-content/uploads/2017/07/Orange-Pi-Warehouse.jpg

Spoločnosť Xunlong predáva asi 40 000 počítačov mesačne. Jej ambície majú za cieľ predávať 100 000 zariadení mesačne do konca roka 2017. Tomu má pomôcť nová výrobná fabrika s rozlohou 6 000 m², ktorá je momentálne vo fáze výstavby. Ďalšou pozitívnou skutočnosťou je plán zamestnať viacerých softvérových inžinierov a nespoliehať sa len na externé projekty, akým je napríklad Armbian. Podľa dostupných informácii Xunlong podporil komunitu Armbian čiastkou 24 000 USD. Spoločnosť Xunlong začal s iniciatívou sprostredkovávať vývojárske kity pre špecifické projekty, ktoré musia byť prospešné pre obe strany.

Zľava Renaud a Steven

Zistili sme aj trochu viac o tom, ako je možné produkovať počítače za tak nízku cenu  (pozn. najlacnejší Orange Pi Zero je možné kúpiť za menej ako 7 USD). Odpoveď odznela počas ich konverzácie:

  • Steven: Orange Pi môže nakupovať WiFi komponent za 1 USD, vďaka ktorému dosky dosiahnú kvalitné bezdrôtové pripojenie na internet.
  • Renaud: Hmmm, ak je cena komponentu 1 USD, potom cena pre konečného sptrebiteľa bude vyššia.
  • Steven: Nie, pretože dnes sú všetky počítače Orange Pi predávané za takzvané BoM ceny.
  • Renaud: To znamená, že náklady na inžinierov, nájom, na zariadenie slúžiace na vývoj a dizajn a podobne, to všetko nie je zahrnuté v spotrebiteľskej cene dosky?
  • Steven: Správne.
  • Renaud: Ako je to možné?
  • Steven: Dostávame dotácie od vlády. To vysvetľuje všetko. Uhrádzame asi len 50% toho, čo by sme v skutočnosti mali uhrádzať. Zvyšok je na čínskych daňových poplatníkoch.

Okrem projektu novej výrobnej fabriky ma spoločnosť Xunlong aj ďalšie veľké plány hlavne v obchodnej oblasti a rozšírenia obchodných kanálov. Momentálne predaj prebieha len cez dve obchodné siete – Taobao v Číne a Aliexpress v globálnom rozsahu. Plánujú založenie vlastného obchodu, ktorý by umožňovali kúpiť si tovar priamo od výrobcu. Zamýšľajú sa aj nad rozšírením platforiem pre IoT s modulmi pre 2G až 5G mobilné pripojenie. V najbližších troch rokoch plánujú zamestnať vyše 500 inžinierov a predávať 10 násobne viac ako Raspberry Pi Foundation.

 Zdroj: CNXSoft