Chcete vlastnú vesmírnu družicu? Kúpte si ju cez internet

Vyskúšajte náš zoznam firiem a získajte veľa nových zákazníkov. Zdieľajte biznis profil na sociálnej sieti a ohúrte priateľov.

Malé vesmírne satelity predurčené na študentské projekty, sú bežne dostupné vo forme skladačiek. Nie však pre úplne každého – cena hotového zariadenia sa ale môže vyšplhať aj na tisíce eur. Z modulov je možné postaviť si družicu presne podľa svojich predstáv. Americká firma Pumpkin Inc. ponúka na svojej internetovej stránke stavebnice družíc a rôzne prílušenstvo. Vynesenie do vesmíru stojí však omnoho viac. V závislosti od veľkosti a váhy objektu môže presahovať až 200 000 eur.

Lithuania_satellites_stamp_2014

Evelina Paukštytė – Own work

Predstava poskladať si na kolene vlastné vesmírne teleso, nie je len výmyslom z sci-fi filmu. Už niekoľko rokov túto možnosť poskytuje firma Pumpkin Inc. Do vesmíru sa nanodružice dostávajú rôznymi spôsobmi, najčastejšie však ako sekundárny náklad v amerických nákladných raketách NASA a raketami Falcon 9 od súkromnej spoločnosti SpaceX. Dve litovské moduly, LituanicaSAT-1 a LitSat 1 boli vo februári 2014 vypustené priamo z vesmírnej stanice ISS.  Životnosť tejto magickej kocky CubeSat sa na nízkej obežnej dráhe odhaduje približne na jeden až dva roky. Kvôli nízkej orbitálnej výške, družica po uplynutí životnosti jednoducho zhorí v atmosfére a nehromadí sa vo forme kozmického odpadu.

Svoje CubeSaty vypustili okrem viacerých amerických univerzít a Litvy aj Poľsko ešte v roku 2012. Unifikované prevedenie umožňuje spájať jednotlivé kocky a vytvárať väčšie celky vybavené väčším počtom senzorov, väčšími solárnymi článkami a väčšími batériami umožňujúce dodávať elektrickú energiu pre výkonejšie rádiové vysielače. Srdcom každej nanodružice je počítač a rovnako nevyhnutný je komunikačný modul – prostredníctvom ktorého sú získané údaje posielané do komunikačného strediska – komunikačným serverom alebo iným príjmačom na zemi. Družica obehne zem približne za 90 minút a dátový prenos je možný len v čase, keď sa nachádza nad horizontom.

Prispieť k rozvoju nezávislých vesmírnych programov má aj spoločnosť Rocket Lab z amerického Los Angeles. Ich nosná raketa Electron z uhlíkového kompozitu má ročne absolvovať až 100 štartov. Spoločnost garantuje, že nespotrebuje viac paliva ako Boeing 737 počas letu z Los Angeles do San Francisca. Cena takéhoto štartu by pritom nemala presiahnúť 4,5 milióna eur, čo je len veľmi malý zlomok ceny štartu Falcona 9 alebo ruskej rakety Sojuz . Vyniesť na orbitu pritom môže až niekoľko desiatok malých zariadení.

Označenie 1U predstavuje štandardný minimalistický rozmer družice 10x10x10cm, ktorý z nej robí zariadenie dostupné pre študentov, nadšecov a vedcov, pre ktorých je rozpočet veľmi dôležitý

Jednotlivé moduly je možné sprájať a vytvárať väčšie celky, ktoré môžu obsahovať viac meracích a snímacích zariadení

Relatívne priateľná je cena hotového zariadenia. Základný model si je možné zaobstarať prostredníctvom internetu už za približne 4500 eur

Cena vynesenia družice na nízku obežnú dráhu je minimálne 85 000 eur

Životnoť družice je krátka, bežne dosahuje približne 1 – 2 roky

Komentáre

Tradičný katalóg webstránok Lukas:ni je tu pre Vás s dispozícii 24 hodín denne.