Malé vesmírne satelity predurčené na študentské projekty, sú bežne dostupné vo forme skladačiek. Nie však pre úplne každého – cena hotového zariadenia sa ale môže vyšplhať aj na tisíce eur. Z modulov je možné postaviť si družicu presne podľa svojich predstáv. Americká firma Pumpkin Inc. ponúka na svojej internetovej stránke stavebnice družíc a rôzne prílušenstvo. Vynesenie do vesmíru stojí však omnoho viac. V závislosti od veľkosti a váhy objektu môže presahovať až 200 000 eur.
Predstava poskladať si na kolene vlastné vesmírne teleso, nie je len výmyslom z sci-fi filmu. Už niekoľko rokov túto možnosť poskytuje firma Pumpkin Inc. Do vesmíru sa nanodružice dostávajú rôznymi spôsobmi, najčastejšie však ako sekundárny náklad v amerických nákladných raketách NASA a raketami Falcon 9 od súkromnej spoločnosti SpaceX. Dve litovské moduly, LituanicaSAT-1 a LitSat 1 boli vo februári 2014 vypustené priamo z vesmírnej stanice ISS. Životnosť tejto magickej kocky CubeSat sa na nízkej obežnej dráhe odhaduje približne na jeden až dva roky. Kvôli nízkej orbitálnej výške, družica po uplynutí životnosti jednoducho zhorí v atmosfére a nehromadí sa vo forme kozmického odpadu.
Svoje CubeSaty vypustili okrem viacerých amerických univerzít a Litvy aj Poľsko ešte v roku 2012. Unifikované prevedenie umožňuje spájať jednotlivé kocky a vytvárať väčšie celky vybavené väčším počtom senzorov, väčšími solárnymi článkami a väčšími batériami umožňujúce dodávať elektrickú energiu pre výkonejšie rádiové vysielače. Srdcom každej nanodružice je počítač a rovnako nevyhnutný je komunikačný modul – prostredníctvom ktorého sú získané údaje posielané do komunikačného strediska – komunikačným serverom alebo iným príjmačom na zemi. Družica obehne zem približne za 90 minút a dátový prenos je možný len v čase, keď sa nachádza nad horizontom.
Prispieť k rozvoju nezávislých vesmírnych programov má aj spoločnosť Rocket Lab z amerického Los Angeles. Ich nosná raketa Electron z uhlíkového kompozitu má ročne absolvovať až 100 štartov. Spoločnost garantuje, že nespotrebuje viac paliva ako Boeing 737 počas letu z Los Angeles do San Francisca. Cena takéhoto štartu by pritom nemala presiahnúť 4,5 milióna eur, čo je len veľmi malý zlomok ceny štartu Falcona 9 alebo ruskej rakety Sojuz . Vyniesť na orbitu pritom môže až niekoľko desiatok malých zariadení.